MEŞHUR MEYDANLARI CANLI İZLE

Dünyada birçok ülkenin tarihe ve tarihteki olaylara tanıklık etmiş ve yüzyıllarca geçmişe sahip meydanları mevcut. Dünyadaki en meşhur en ünlü bu meydanları canlı izle. Peki bu meydanlar hangileri? Gelin bu yazımızda farklı coğrafyalara ve kıtalara ait meydanları tanıyarak onları canlı kameralardan seyredelim.

1 – İSTANBUL | SULTANAHMET MEYDANI

Meydanları tanımaya tarihte birçok olaya tanıklık etmiş ve binlerce yıllık geçmişi olan Sultanahmet Meydanı ile başlayalım. Bizans (Doğu Roma) döneminde Hipodrom Meydanı içerisinde yer alan bölgeye Osmanlı döneminde At meydanı denilmekteydi. Bugün çok az bile olsa Bizans döneminden kalma Hipodrom’un kalıntılarını görmek mümkündür. Yine meydanda Yerebatan Sarnıcı, Binbirdirek Sarnıcı, Alman Çeşmesi ve Türk – İslam Eserleri Müzesi bulunmaktadır. Meydan aynı zamanda Ayasofya ve Sultanahmet camisinin arasında kalan bölgeyi de teşkil etmektedir.

2 – İSTANBUL | TAKSİM MEYDANI

Taksim meydanı çok önceleri bir mezarlıktı. Hatta Fransızlar buraya büyük mezarlık derdi. Zaman içerisinde Osmanlı döneminde gayrimüslim halkın bu bölgeye yerleştirilmesi ile Taksim ve Galata’ya doğru uzanan İstiklal Caddesi şekillenmeye başlamıştır. Taksim meydanının ismi suyun burada taksim edilmesinden gelmektedir. Şehre suyu getiren Mimar Sinan’ın yaptığı eseri yine Taksim Meydanı’nda görmek mümkündür.

3 – İSTANBUL | BEYAZIT MEYDANI

Bizans dönemindeki Theodosius Meydanı ile örtüşen bir yapıda bulunan Beyazıt Meydanı Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesiyle birlikte kurduğu Darülfünun’un kapısının ön bölmesini ve oranın devamını teşkil eder. Aynı meydan içerisinde Bayezid Camisi de bulunmaktadır ki selatin camiler içerisinde yer alır. Meydandan tramvayın bulunduğu yola indiğiniz vakit Sultanahmet’e doğru seyreden yol Osmanlı’daki Divanyolu’dur. Aynı meydan içerisinden İstanbul’un sahaflarının yer aldığı sahaflar çarşısına çıkarsınız. Bu çarşısının çıkışından ise Kapalıçarşı’ya bağlanarak ticaret hayatının içerisinde kendinizi bulabilirsiniz.

4 – NEW YORK | TİMES MEYDANI

Times Square olarak dünyada ünlenen meydan Amerika’nın en ünlü yerlerinden biridir. West 42. cadde ile Broadway caddesinin kesiştiği kavşak ve bu aradaki alanı ifade eder. İsmiyle müsemma olarak New York Times’ın 1904 yılında buradaki meydanda bulunan binasına taşınmasıyla bu ismi almıştır. Bir gelenek olarak bu olay her yılbaşında havai fişeklerle kutlanmış ve günümüzde de devam etmektedir.

5 – BERLİN | ALEXANDERPLATZ MEYDANI

Halk arasında kısaca Alex meydanı olarak da bilinir. Meydan ilk olarak hayvan pazarı olarak düşünülse de Rus İmparatoru I. Aleksandr’ın Berlin’i ziyaret etmesi şerefine 1805 yılında bu ismi almıştır. İkinci dünya savaşının ardından Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesiyle şehirdeki birçok bina restorasyona uğramış ve bazıları da yıkılarak yenilenmiştir.

6 – DRESDEN | DRESDEN MEYDANI

Dresden tarihte ilk olarak balıkçıların bulunduğu bir köy olarak bilinirdi. Zaman içerisinde gelişme gösteren şehir II. Dünya Savaşı’nın son günlerinde bombalanmıştır. Jeopolitik olarak önemli bir konuma sahip olan Dresden orta Avrupa için ciddi bir ulaşım kavşağıdır. Ekonomik olarak Almanya’nın dinamik şehirlerinden biridir. Moritzburg Sarayı şehre yalnızca 10 kilometre uzaklıktadır.

7 – BERLİN | PARİS MEYDANI

Fransa’nın başkenti Paris’in 1814 yılında işgal edilmesiyle bu ismi almıştır. Unter den Linden caddesi sonunda Brandenburg kapısı yanında yer alır. Bu ismi almadan önce Viereck meydanı olarak biliniyordu. II. Dünya Savaşı’ndan önce Almanya’nın en büyük meydanı iken savaş esnasında meydan ve etrafındaki yapıların bombalanmasıyla eski gösterişini kaybetti. Savaşın ardından buranın tekrar canlandırılmasına kanaat getirildi. Bu sebeple büyükelçilikler ve önemli binalara yeniden buraya taşındı.

8 – PARİS | CONCORDE MEYDANI

Şanzelize caddesinin başında yer alır. İtalya yazar Curzio Malaperte burası için meydan değil aydınlıktır ifadesini kullanmıştır. Aynı ismi taşıyan metro istasyonu ile buraya ulaşmak mümkündür. 1900 senesinde inşa edilmiş olan La Grande Roue 1980’lere kadar dünyanın en büyük dönme dolabı olmuş ve meydanın Louvre Müzesine yakın tarafında bulunmaktadır.

9 – PARİS | ST. MICHEL MEYDANI

Şehrin en canlı ve hareketli yerlerinden biridir. Günün hemen hemen her saati meydanın bir köşesinde bir hareket bir etkinlik görmeniz mümkün.

10 – SİEANA | PİAZZO DEL CAMPO MEYDANI

Piazza del Campo İtalya’nın Siena kentinde bulunan bir meydandır. Meydan, Avrupa’nın en büyük Orta Çağ meydanlarından biri olarak kabul edilmekte olup güzelliği ve mimari bütünlüğü dünyaca ünlüdür.[1] Palazzo Pubblico ve Torre del Mangia’nın yanı sıra çeşitli palazzi signorili kabuk şeklindeki meydan ile çevrelemektedir. Kuzeybatı köşesinde Fonte Gaia yer almaktadır.

Yılda iki kez bir at yarışı olan Palio di Siena, meydanın çevresinde düzenlenmektedir. Meydan, aynı zamanda yıllık yol bisiklet yarışı Strade Bianche‘nin son kısmıdır.

11 – VENEDİK | PİAZZO SAN MARCO MEYDANI

San Marco Meydanı (İtalyanca: Piazza San Marco), İtalya‘nın Venedik kentinde bulunan bir meydandır. Meydan, Venedik’in sosyal, dini ve politik merkezi olup San Marco BazilikasıSan Marco Çan Kulesi, Torre dell’Orologion ve Ducale Sarayı gibi kentin önemli simgelerine ev sahipliği yapmaktadır.

Napolyon Bonapart‘ın San Marco Meydanı’na “Avrupa’nın en güzel çizim odası” olarak adlandırdığı rivayet edilmektedir.

12 – ROMA | PİAZZO NAVONA MEYDANI

Piazza Navonaİtalya‘nın başkenti Roma‘da bulunan bir meydandır. MS 1. yüzyılda inşa edilen Domitianus Stadyumu’nun bulunduğu yere inşa edilmiştir ve stadyumun açık alanını oluşturur. Antik Roma döneminde, meydana agones (oyunlar) izlemek için gidilirdi ve bundan dolayı Circus Agonalis (rekabet arenası) olarak bilinmekteydi.

13 – TOKYO | HACHİKO MEYDANI

Tokyo’nun yüz ölçümü 600 km² olup, 38.505.000 milyon [2] nüfuslu megapol bir bölge olan Tokyo dünyanın en büyük kentidir. Aynı zamanda son yapılan araştırmalara göre yaşamın en pahalı olduğu kenttir.[kaynak belirtilmeli]Honşu’nun orta kesiminde, Büyük Okyanus’un bir girintisi olan Tokyo Körfezi’nin kıyısında, Sumida Nehri’nin ağzında yer alır.

14 – MOSKOVA | KIZIL MEYDAN

Meydana çeşitli adlar verilmiştir; bugünkü adı ise 17. yüzyılın ikinci yarısından beri sürekli olarak kullanılmaktadır. Ancak, Rusça‘da “kızıl”ın karşılığı olan krasnaya sözcüğü (eskiden) “güzel” anlamına da gelirdi.

15 – ST. PETERSBURG | SARAY MEYDANI

Saray Meydanı (Rusça: Дворцо́вая пло́щадь, tr. Dvortsovaya Ploşçad), Rusya‘nın Sankt-Peterburg şehrinde Nevskiy Caddesi‘ni Saray Köprüsü vasıtasıyla Vasilyevskiy Adası‘na bağlayan bir meydan. Kanlı Pazar ve Ekim Devrimi gibi önemli olaylara sahne oldu. Kışlık Saray ve Aleksandr Sütunu meydanda bulunmaktadır. Andrea BocelliRoger WatersThe Rolling StonesAC/DCDuran DuranAnastaciaElton JohnPaul McCartneyShakiraMadonna ve Sting gibi sanatçılar meydanda konser verdiler.

16 – KRAKOW | RYNEK GLOWNY MEYDANI

The main square (PolishRynek Główny [ˈrɨnɛk ˈɡwuvnɨ]) of the Old Town of KrakówLesser Poland, is the principal urban space located at the center of the city. It dates back to the 13th century, and at 3.79 ha (9.4 acres) is the largest medieval town square in Europe.[1][2] The Project for Public Spaces (PPS) lists the square as the best public space in Europe due to its lively street life,[3] and it was a major factor in the inclusion of Kraków as one of the top off-the-beaten-path destinations in the world in 2016.[4]

The main square is a square space surrounded by historic townhouses (kamienice) and churches. The center of the square is dominated by the Cloth Hall (Sukiennice), rebuilt in 1555 in the Renaissance style, topped by a beautiful attic or Polish parapet decorated with carved masks. On one side of the cloth hall is the Town Hall Tower (Wieża ratuszowa), on the other the 11th century Church of St. Adalbert and 1898 Adam Mickiewicz Monument. Rising above the square are the Gothic towers of St. Mary’s Basilica (Kościół Mariacki). Kraków Main Square does not have a town hall, because it has not survived to the present day.

17 – VATİKAN | ST. PETER MEYDANI

Aziz Petrus MeydanıVatikan devleti ve şehrinde yer alan, aynı zamanda devletin en ünlü meydanıdır. Aziz Petrus Meydanı her yıl binlerce Katolikin ibadet için geldikleri Aziz Petrus Bazilikası‘nın önünde geniş bir alan üzerinde yer alır. Alan dünyanın en büyük meydanlarından biridir.

18 – PEKİN | TİANANMEN MEYDANI

Tiananmen Meydanı, Ming ve Qing hanedanları döneminde yasak şehre ana girişi oluştururdu. 1417’de inşa edilen meydana, ilk olarak Cheng Tian Man adı verildi, bu isim imparatorların, ülkeyi yönetirken cennetin emrine uyduğunu ifade etmekteydi. İki kez yangın ile zarar gördü, ve Qing hanedanı esnasında 1651’de tekrar inşa edildi[1][2], ve Tiananmen olarak yeniden isim verildi. Aynı zamanda “Ulusun kapısı” olarak da anılır.

Tiananmen Meydanı, Pekin’in tam göbeğindedir. Kuzeyden güneye 800 metre, doğudan batıya 500 metre, toplamda 440.000 metrekare genişliğe sahiptir ve içine bir milyon insan sığabilir. Günümüz şehirlerindeki en büyük şehir meydanı burasıdır.

Feodal dönemde meydan, “Yasak Şehir”in dışında imparatorluğa ait bir meydandı. Meydana doğu, batı ve güney taraflarından duvarlar örülerek sıradan halk engellenmiştir.

1958’de Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 10. yıldönümünü kutlamak için Tiananmen Meydanı’nı dizayn etmek için 1000’den fazla tasarımcı yarıştı. Meydan, bugünkü haline gelene kadar çeşitli dönüşümlere maruz kalmıştır.

19 – LONDRA | TRAFALGAR MEYDANI

Trafalgar MeydanıLondra‘nın merkezinde, National Art Gallery’nin ana giriş kapısının baktığı önemli meydan. Adını, Amiral Horatio Nelson komutasındaki İngiliz donanmasının Fransız ve İspanyol donanmalarını yendiği Trafalgar Savaşı‘ndan alır. İlk adı IV. William meydanıydı. Bugünkü adı George Ledwell Taylor tarafından önerildi.

1820’de IV. George tarafından alanın düzenlenmesi için dönemin peyzaj mimarlarından John Nash görevlendirildi. Charing Cross bölgesinin yeniden yapılandırılması planı doğrultusunda, Nash Trafalgar Meydanı’ndaki pek çok binayı yıktırdı. Meydanın bugünkü son haline ulaşması ise 1845 yılında İngiliz mimar Charles Barry‘nin yaptığı çalışmaların sonucu oldu.

20 – TORONTO | YONGE DUNDAS MEYDANI

Yonge–Dundas Square, or Dundas Square, is a public square at the southeast corner of the intersection of Yonge Street and Dundas Street East in the city’s downtown core of TorontoOntario, Canada. Designed by Brown and Storey Architects, the square was conceived in 1997 as part of revitalizing the intersection.[2][3] Since its completion in 2002, the square has hosted many public events, performances and art displays, establishing itself as a prominent landmark in Toronto and one of the city’s prime tourist attractions. Central to the Downtown Yonge entertainment and shopping district, the square is owned by the city and is the first public square in Canada to be maintained through a public-private partnership.[4] The intersection is one of the busiest in Canada, with over 100,000 people crossing the city’s first pedestrian scramble daily.[5][6][7]

21 – MADRİD | PLAZA SANTA ANA MEYDANI

Plaza de Santa Ana (TürkçeAziz Hanne Meydanıİspanya’nın Madrid şehrinin Centro ilçesinde yer alan bir kent meydanıdırPuerta del Sol ve Calle de Huertas’a yakın konumda yer alan meydanda İspanya’nın en önemli yazarlarından birisi kabul edilen Pedro Calderón de la Barca ile Granadalı ünlü şair Federico García Lorca’un heykellerine ek olarak birçok restoran, kafe ve tapa barı yer alır.

22 – TERUEL | PLAZA DEL TORİCO MEYDANI CANLI İZLE

Teruel İspanya‘nın Aragona Özerk Bölgesinde bulunan, Teruel İli‘nin başkenti. 2005 nüfusu 34,986 kişidir. Zaragoza‘ya uzaklığı 180 km yüksekliği ise 915 metredir.

23 – OAXACA | MEŞHUR PLAZA DE LA CONSTİTUCİON

 Meksika‘nın güneyinde bulunan bir eyalettir. Kuzeybatısından Puebla; kuzeyinden Veracruz; doğusundan Chiapas; güneyinden Büyük Okyanus ve batısından Guerrero tarafından çevrelenir. Başkenti ve en büyük şehri Oaxaca de Juárez.

Oaxaca’nın yüzölçümü 93.793 kilometre kare. Nüfusu 3.551.710. İnsani Gelişme Endeksi 0.756 (orta); bu Gabon ile neredeyse eşit bir seviyededir.

24 – HAVANA | PLAZA DE LA CATEDRAL MEYDANI

Küba‘nın başkenti. 2.2 milyon nüfusuyla hem Küba’nın hem de Karayipler‘in en büyük şehridir. Geçim kaynakları başta puroşeker kamışı ve mısırdır. Havana ayrıca bir turizm kentidir. Kentte ilkbahar aylarında hızı 200 km hıza ulaşan kasırgalar görülür. Havana uzun yıllar İspanyolların sömürgesi altında kalmıştır. Bu sebepten dolayı bazı sokaklarında İspanyol etkisi hâlâ görülür. Havana Latin Amerika’nın önde gelen kentlerindendir. Havana’da tropik bir iklim görülür. Havana sanayi bakımından da gelişmiştir. Kentte yer altı kaynakları da mevcuttur.

25 – CUZCO | PLAZA DE ARMAS MEYDANI

Cusco (Cuzco da denir, Keçuva dilinde Qusqu veya Qosqo), Orta Peru‘nun And Dağları platosunda bir şehir olup, aynı isimli eyaletin başkentidir. 3.416 m yükseklikte bir konumdaki Cusco’nun 250.000 nüfusu vardır. Şehir, bir başpiskopos ve bir üniversitenin merkezidir. İnka Krallığı’nın başkenti olarak değişken tarihi, çevresindeki görülmeye değer yerleri ve Andlar’ın ortasındaki konumu ile sahip olduğu doğa güzellikleri şehri, çok sayıda turist için çekim merkezi haline getirir. İnka harabe şehri Machu Picchu‘ya giderken bir çıkış noktası olması, Cusco’yu dünyaca meşhur hale getirmiştir.

26 – PRAG | OLD TOWN MEYDANI

Prag’ın bir özelliği de II. Dünya Savaşı‘nda pek zarar görmemiş olmasıdır. Bu sayede birçok tarihi ev ve mekanı barındırır. Bu yerler arasında Aziz Vitus Katedrali de yer alır. Turizm alanında son yıllarda çok fazla rağbet görmektedir.

1992’den beri Prag’ın tarihi merkezi, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)’nun Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır.

27 – BUENOS AİRES | MAYO MEYDANI

Güney Amerika kıtasının güneydoğu kıyısında, Río de la Plata‘nın halicinin batı kıyısında yer almaktadır.[9] “Buenos Aires”, Türkçeye “güzel rüzgarlar” veya “güzel hava” olarak çevrilebilirse de, şehrin adı 16. yüzyıldaki kurucularının verdiği orijinal ad olan “Real de Nuestra Señora Santa Maria del Buen Ayre”ye dayanmaktadır. Bu adı Sardunya‘daki Bonaria Madonna’dan almıştır. Aynı zamanda birkaç Buenos Aires eyaleti semtini de içeren Büyük Buenos Aires yerleşim bölgesi, yaklaşık 15,6 milyonluk nüfusuyla Amerika’nın en kalabalık beşinci metropol bölgesini oluşturmaktadır.[10]

28 – MARAKEŞ – JEMAA EL-FNAA

Ülkenin ilk başkenti olma özelliğini taşıyan şehir Atlas dağlarının dibinde bulunmakta ve Atlantik ile Fas arasında bir geçiş noktası oluşturmaktadır. Marrakesh veya Marrakech (Beriberi Dilinde: MurakushArapça مراكش Murrākush), “Kırmızı Şehir” olarak bilinir. Fas‘ta önemli şehir/vilayetlerden biridir. 2006 yılına göre nüfusu 1.036.500 olup karlarla kaplı Atlas Dağları‘nın eteklerindeki Marrakech-Tensift-El Haouz ekonomik bölgesinin güneybatı ortasında başşehirdir.

29 – ÜSKÜP | MAKEDONYA MEYDANI

Üsküp, Vardar Nehri yatağında kurulmuştur ve Balkanlar‘da Belgrad‘la Atina arasında hemen hemen ortada bulunur. Metal sanayi, kimya, kerestecilik, tekstil, dericilik ve basım endüstrilerinin merkezlerinden olan kent kültür ve spor faaliyetleriyle birlikte ticaret, taşımacılık ve bankacılık sektörlerinin gelişimiyle birlikte gelişimini hızlandırmıştır. 2002 resmi nüfus sayım sonuçlarına göre 506.926 kişilik nüfusa sahip kent son döneme ait iki gayriresmî tahminlere göre 491.000[6] ile 668.518 kişi arası nüfusa sahiptir.[7]

30 – BUDAPEŞTE | HÖSÖK TERE MEYDANI

BudapeşteMacaristan‘ın başkentidir. Aslında Tuna nehrinin iki yakasındaki Budin (Buda) ve Peşte‘nin 17 Kasım 1873 yılında birleşmesiyle oluşmuş şehirdir.

Tuna nehrinin ayırdığı Budin ve Peşte şehirlerini birbirine bağlayan Széchenyi Zincir Köprüsü 1849’da açıldı. Budin, Peşte ve Óbuda (Eski Budin) 1873 yılında resmen birleşerek Budapeşte adını aldı.[1]

Budapeşte, Macaristan’ın politik, kültürel, ticari, endüstri ve ihracat merkezidir. Berlin’den sonra Orta Avrupa’nın en büyük ikinci şehri olup, Macaristan nüfusunun beşte biri, 2016 yılı sayımına göre 1.752.704 kişi Budapeşte’de yaşamlarını sürdürmektedir.

Budapeşte coğrafi konumu, tarihî eserleri ve diğer çekicilikleri ile Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir. Şehir Tuna’nın batı yakasında Buda (Budin) ve doğu yakasında Peşte şeklinde iki bölüme ayrılmıştır. Tuna’nın batı kıyısında Buda kalesinin çevresindeki görece engebeli bölgede tarihî semtler uzanır. Şehrin iş merkezi ve kalabalık semtleri ise Tuna’nın doğusundaki ovaya açılan düzlüktedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir