MANHATTAN SOKAKLARI CANLI İZLE

manhattan
8 Ocak 202223:56

Dünyanın en büyük şehirlerden biri olan New York’tayız. Elimizde bir canlı yayın kamerası ve keşfe çıkmışız. New York’un tüm sokaklarını birlikte geziyoruz. Olaylara tanık olarak ilginç anlar yaşıyoruz. Bizimle

New York sokaklarını keşfetmeye var mısın? Biz gezerken çok eğleniyor ve yanımıza bir arkadaş arıyoruz.

https://youtu.be/_c35eYPDr10

New York şehir nüfusu yaklaşık 8 milyon olup, metropolitan alana bakılırsa bölgenin nüfusu yaklaşık 20 milyondur.

New York bir göçmen kentidir.

Kentte yaklaşık 170 ayrı dil konuşulmakta ve her üç kişiden biri ABD dışında bir ülke doğumludur.

İngilizce çeşitli aksanlarla konuşulmaktadır.

İngilizcenin yanı sıra İspanyolca’da yoğun şekilde konuşulmaktadır. Little Italy (Küçük İtalya) semtinde İtalyanca, Chinatown’da (Çin mahallesi) Çince konuşan nüfus bulunmaktadır.

Şehir; ticaret, finans, sanat, moda, medya, araştırma, eğitim, teknoloji ve eğlence sektörlerine önemli katkıda bulunduğundan dolayı “küresel etkiye sahip şehir” olarak anılır.

Önemli uluslararası diplomasi merkezi olarak biliinen New York şehri, Birleşmiş Milletler Genel Merkezine ev sahipliği yapmaktadır ve dünyanın kültür başkenti olarak tanımlanır.

New York birçok Amerikan kültürel hareketinin de doğum yeridir. Edebiyat ve görsel sanatlarda Harlem Rönesansı, resimde soyut ekspresyonizm, müzikte hip hop, punk, salsa ve Tin Pan Alley bu hareketlerden bazılarıdır.

24 saat açık olan metrosu ve yoğun trafiğiyle “Hiç Uyumayan Şehir” adını almıştır.

Empire State Binası, Central Park ve Times Meydanı, Modern Sanat Müzesi, Guggenheim Müzesi ve Amerikan Doğa Tarihi Müzesi şehrin ilgi çekici mekanlarıdır. Gökdelenleri, caddeleri, lokantaları, alışveriş merkezleri ve insanlarıyla, şehir turist çekmektedir.

Finans dünyasının kalbinin attığı Wall Street caddesi, kentin Manhattan bölümünde yer almaktadır. New York borsası burada bulunmaktadır. Özgürlük Heykeli (Statue of Liberty) kentin limanındaki küçük bir adada bulunmaktadır.

Tiyatro ve müzikaller Broadway caddesinin etrafında toplanmıştır. John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı dünyanın en çok yolcu trafiğini taşıyan havaalanlarından birisidir. Metropolitan Museum of Art, Modern Sanat Müzesi, Guggenheim Müzesi gibi müzeleri dünyanın en değerli sanat koleksiyonlarına sahiptir.

Şehrin gazetelerinden New York Times dünyanın en saygın gazetelerinden biridir. Amerika’nın üç büyük televizyon kanalı olan ABC, CBS ve NBC’nin merkezleri burada yer almaktadır.

Kaynak: Wikipedia

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir