SIRBİSTAN BELGRAD CANLI İZLE

19 Aralık 202117:48

Avrupa’nın önemli şehirlerinden biri Belgrad’a ufak bir ziyaret yaparak canlı izlemeye ne dersin? O zaman gel bizimle.

Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehridir.  Şehir, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yerde yer almaktadır.

Ayrıca 1,2 milyonluk merkez nüfusu ve 1,65 milyonluk metropolitan nüfusuyla Güneydoğu Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olan kentin adı “Beyaz Şehir” anlamına gelmektedir.

Belgrad’ın kurulduğu bölge, Prehistorik Avrupa’nın en büyük kültürlerinden biri olan Vinča kültürünün MÖ 6. yüzyıl dolaylarında doğduğu yer olarak bilinmektedir. Antik dönemde kentin bulunduğu alanda bir Trak-Dak kabilesi olan Singiler yerleşmişken MÖ 279’dan sonra bölgeye gelen Keltler buranın adını Singidūn olarak değiştirmiştir. Roma İmparatoru Augustus tarafından fethedilerek 2. yüzyılın ortalarında şehir hakları ile ödüllendirilen Belgrad, 520’li yılların başlarında sürekli olarak Slav akınına uğramıştır.

Stratejik konumunun önemi nedeniyle kent, antik çağda sayısız Doğu ve Batı ordusunun 115 adet savaşına sahne olmuş ve tarih boyunca 44 kez yerle bir edilmiştir. Orta Çağ süresince Bizans İmparatorluğu, Franklar, Birinci Bulgar Devleti, Macaristan Krallığı ve Sırp Despotluğu hâkimiyetine giren kent 1521’de Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyetine girerek bir sancak hâline getirilmiş ve devletin Avrupa’daki toprakları ile tüm Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olmuştur.

Belgrad, günümüzde özerk bir yönetime sahiptir ve Sırbistan’ın idari yapılanmasında özel bir konumu bulunmaktadır.

Kaynak: Wikipedia

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir