ZONDULDAK DEVREK CANLI İZLE

devrek
13 Aralık 202120:41

Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde yer alan Zonguldak ilinin Devrek ilçesini gelişen teknolojiler ve internet ağı sayesinde canlı mobese kamerasından izle. Yeni yerler keşfetmenin tadını çıkar. Dünya bir tık uzağında. 1877 yılında “HAMİDİYE” adıyla Bolu Sancağına bağlı bir ilçe olarak kurulmuştur. Devrek, 14 Mayıs 1920 yılında Zonguldak İline bağlanmıştır. Çaycuma 1945, Yenice 1955, Gökçebey ise 1990 yılında Devrek’ten ayrılarak müstakil birer ilçe olmuşlardır. Devrek 5 mahalle 3 belde (Kasaba) 76 köy’den oluşmaktadır.


Kaynak: devrek.bel.tr

Devrek, Zonguldak’ın 8 ilçesinden biridir. 2018 yılı verilerine göre nüfusu 57 bin civarlarında olmakla birlikte yüz ölçümü 934 km²’dir. Devrekli hemşehriler canlı mobese kamera ile memleketlerini seyredebilir, buraya olan özlemlerini giderebilirler.

Devrek’te ilk yerleşim tarihi bilgilere göre eski çağlara dayanmaktadır. Milattan önce 5500’lü yüzyıla tekabül eden bu çağ Erken Kalkolitik olarak da adlandırılır.

Devrek’in esas kuruluşu Osmanlı zamanlarına dayanır. Sultan Çelebi Mehmet ile başlayan bu süreç Fatih Sultan Mehmet’in Amasra’yı fethetmesi ile tamamlanmıştır.

Bölgede çeşitli zaman aralıklarında tarih yazarlarının ve arkeolojik yüzey incelemelerinin sonucundaki ortak görüş Zonguldak, Bartın, Kastamonu illerini kapsayan bölgenin tarih öncesi adının Paflagonya olduğu bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir